Pagal Thomas'o Bernhard'o knygą „Kalkverkas"

Urbančičiaus metodas

RežisieriusArturas Bumšteinas
VaidinaJonė Dambrauskaitė, Mantas Zemleckas, Justina Mykolaitytė, Viktorija Damerell
Režisieriaus asistentasJustina Mykolaitytė
Kostiumų dailininkasViktorija Damerell
ScenografasViktorija Damerell
KompozitoriusArturas Bumšteinas
Premjera 2020 m. spalio 18 d.
Trukmė 1 val.

APRAŠYMAS

Teatro scenoje kaip režisierius debiutuojantis kompozitorius bei garso menininkas Arturas Bumšteinas, panaudodamas Thomaso Bernhardo romano Kalkinė (Kalkwerk) ištraukas, kartu su kalbančių ir dainuojančių atlikėjų kvartetu tyrinėja beprotišką įsiklausymą ir kurtumą. Bernhardo romane pagrindinis veikėjas Konradas girdinčiai savo žmonai taiko taip vadinamąjį išplėstinį Urbančičiaus metodą, kuriuo ją „nueksperimentuoja“ negyvai. Viktoras Urbančičius buvo XIX – XX amžių sandūroje Vienoje gyvenęs austrų daktaras, dirbęs su kurčiųjų reabilitacija. Anot jo metodo, retai egzistuoja absoliutus kurtumas ir reguliariai praktikuojant klausos pratimus kurtumo spektre galima atrasti garsui jautrias zonas ir jas plėsti metodiškų garso pratimų pagalba. Atlikėjų veiksmai spektaklyje persipina su jų pačių kaskart vis išbandomais balsais, skaitančiais bei dainuojančiais Bernhardo tekstus. Spektaklyje, kurį pats režisierius vadina tiesiog „klausekliu“, naudojamuose romano fragmentuose įkyriai atsikartoja klausos tema, formuojanti kitokius ir žiūrovo-klausytojo klausos įpročius.

Arturas Bumšteinas yra ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pripažinimą pelnęs garso menininkas. Jis domisi klausymo/girdėjimo problemomis bei savadarbiais kūrybos metodais. Bumšteinas dirba muzikos, parodinio meno, performanso meno, teatro bei radijo meno disciplinų sankryžose. Jo darbus pristatė Holland Festival, Unsound, Ultraschall, Cricoteka, Operomanija, Deutschlandfunk Kultur, Šiuolaikinio meno centras, galerija Vartai, Berghain Kantine. 2014 m. Bumšteinas buvo apdovanotas Palma Ars Acustica prizu, 2017 m. jis buvo Berlyno menininkų programos DAAD rezidentas, o 2019 m. už garso eksperimentų integraciją į Lietuviško teatro kontekstus pelnė Boriso Dauguviečio auskarą. 2021 m. buvo įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi už muziką spektakliams „Urbančičiaus metodas“ bei „Austerlicas“ rež. K.Lupa). Jis taip pat yra šiuolaikinės muzikos festivalio „Jauna muzika“ meno vadovas.

Dėkojame aktoriams Ingai Mikutavičiūtei ir Sauliui Čiučeliui už kūrybinį bendradarbiavimą spektaklyje „Urbančičiaus metodas“.

Nuotraukų autorė Laura Vansevičienė.