Vilniaus teatro „Lėlė“ renginys

Daktaras Glasas

Režisierius Rolandas Kazlas
VaidinaMantas Barvičius, Jonė Dambrauskaitė, Rolandas Kazlas, Almira Grybauskaitė, Deivis Sarapinas, Sigita Mikalauskaitė, Erika Gaidauskaitė, Olga Pocevičiūtė, Vilius Kirkilionis, Imantas Precas, Karolis Algimantas Butvidas, Dainius Tarutis
Inscenizacijos autorius Rolandas Kazlas
DailininkasNeringa Keršulytė
Premjera 2019 m. vasario 08 d.
Trukmė 3 val.

APRAŠYMAS

DĖMESIO! Atšaukiamas kovo 25 d. turėjęs įvykti spektaklis. Daugiau informacijos.

Gydytojas turi du priešus – mirusiuosius ir sveikuosius – liaudies patarlė (P. Sloterdijk Ciniškojo proto kritika)

Švedų rašytojo Hjalmaro Söderbergo psichologinis romanas Daktaras Glasas (1905 m.) – į daugelį kalbų išverstas, Švedijoje ekranizuotas, teigiamai pasaulio literatūros kritikų įvertintas, autorių tarptautiniu mastu išgarsinęs kūrinys. Šiame romane kvestionuojamos įvairios visuomenės tabu temos: abortas, eutanazija, religijos nuoširdumas, santuokinis seksas, žmogžudystė. Po išleidimo H. Söderbergo kūrinys gan greitai susilaukė skandalingos šlovės, sukėlė aštrių diskusijų Švedijos visuomenėje.

Romano protagonistas Tykas Gabrielis Glasas. Kasdien kantriai vykdantis savo profesinę pareigą ir, regis, savo gyvenimu niekuo neišsiskiriantis jaunas daktaras. Tačiau jo tylus išorinis gyvenimas tėra tik kaukė, po kuria slepiasi žmogiškos aistros ir dramos: pasišlykštėjimas žmonių vidiniu tamsumu, svajonės apie moters artumą, galiausiai – konfliktas tarp pareigos ir žmogiškų jausmų.

Romanas parašytas daktaro dienoraščių forma. Juose skleidžiasi ne tik Glaso kasdienybė, buities įspūdžiai ir būties apmąstymai, bet ir kritiškas žvilgsnis į jį supančią aplinką: ligonius, draugus, visuomenę. Glaso taikiniu dienoraščiuose tampa įvairūs visuomenės prietarai, sustabarėjusios tradicijos, žmonių veidmainiškumas. Tai jis racionaliai apmąsto ir ironiškai demaskuoja savo eilutėse. [...Visi jie prisidėjo prie to, kas išėjo, visų ten buvo dalis. Netrūko ir gydytojo – ir tas gydytojas buvau aš].

Lėlės teatro žiūrovams Rolando Kazlo darbai, kaip ir jo bei dailininkės Neringos Keršulytės tandemas – puikiai pažįstami. Savo pirmąjį spektaklį Lėlės teatre – Geležis ir sidabras (pagal V. Šimkaus eiles) – aktorius ir režisierius pastatė 2009 m. Nuo to laiko šio teatro repertuare prasidėjo savita R. Kazlo dramos spektaklių linija: 2013 m. buvo pastatytas spektaklis Ne pagal šio pasaulio madą (pagal K. Donelaičio gyvenimą ir kūrybą),o 2015 m. Atrask mane (S. O'Kelly apysakos Audėjo kapas motyvais).