Pagal Jeano Genet pjesę

Balkonas

RežisieriusEric Lacascade
VaidinaMartynas Nedzinskas, Monika Vaičiulytė, Gediminas Storpirštis, Dainius Gavenonis, Karolis Kasperavičius, Arūnas Sakalauskas, Matas Dirginčius, Emilija Jaujininkaitė, Kamilė Petruškevičiūtė, Dovilė Šilkaitytė, Benita Vasauskaitė, Giedrė Giedraitytė, Ina Kartašova, Adelė Šuminskaitė, Danutė Kuodytė, Motiejus Ivanauskas, Simonas Storpirštis, Kristina Andrejauskaitė, Tauras Čižas.
Pjesės autoriusJean Genet
Meninis bendraautoriusLaure Werckmann, Leslie Bernard
Režisieriaus asistentasTauras Čižas
Tekstų vertėjasDainius Gintalas
Kostiumų dailininkasMedilė Šiaulytytė
ScenografasMarius Nekrošius
Premjera 2019 m. spalio 02 d.
Spalio 2 d.18:30Jaunimo teatro erdvėse
Spalio 3 d.18:30Jaunimo teatro erdvėse
Lapkričio 8 d.18:30Jaunimo teatro erdvėse

APRAŠYMAS

DĖMESIO! Žiūrovai į spektaklį įleidžiami nuo 18 metų.

Lapkričio 8 d. spektaklis vyks su vertimu į anglų kalbą.

Teatrinė patirtis, sukrėtusi ne mažiau negu atradimas, kad yra toks dalykas, kaip sifilis – taip pjesę Balkonas įvertino vienas įtakingiausių XX a. teatro kritikų aštrialiežuvis britas Keneth‘as Tynenas.

Jaunimo teatro rekonstruotos scenos atidarymui – tarptautinį pripažinimą pelniusio šiuolaikinio prancūzų teatro režisieriaus Erico Lacascade pastatymas pagal vieną reikšmingiausių XX a. dramos kūrinių, prancūzų dramaturgijos klasiko Jean’o Genet pjesę Balkonas.

Balkono pagrindiniai veikėjai – valdžios atstovai ir visuomenės normų sergėtojai, iliuzijų namuose (tradicinis prancūzų viešnamio pavadinimas) besislapstantys nuo miestą apėmusio liaudies sukilimo. Balkono salonuose jie vaidina iliuzijų namų vadovės Irmos surežisuotus erotinius scenarijus ir šitaip išsilaisvina iš savo politinių vaidmenų. Genet ne šiaip demaskuoja amžiną valdžios dviveidiškumą, bet kuria filosofinę parabolę apie tikrovę ir iliuziją, įvaizdžio galią ir už jo slypinčią tuštumą. Šioje Genet pjesėje, kaip retame dramos kūrinyje, originaliai persipina „žemieji“ žanrai ir filosofija.

Balkone vaizduojama politinio viešnamio alegorija ypač aktualiai atrodo šiuolaikiniame, moralinius orientyrus praradusiame pasaulyje. Pjesės kulminacija, išjuokianti politinio įvaizdžio kūrimo vajų, tampa Karalienės akivaizdoje šalies Policijos vado ir svarbiausio tvarkos sergėtojo išsakytas troškimas susikurti gigantiško falo, kaip monumentalios statulos, įvaizdį ir su jo pagalba pelnyti liaudies meilę bei nemirtingumą… Prieš šešis dešimtmečius parašytoje Genet pjesėje galima įžvelgti pranašišką šių dienų pasaulio viziją ir mūsų laikų politinio Panteono prototipus.

Balkonas buvo ne kartą statytas įvairiose pasaulio scenose. Pjesę interpretavo didieji XX a. scenos meistrai Peteris Zadekas, Peteris Brookas, Erwinas Piscatoras, Giorgio Strehleris. Taip pat lietuvių kilmės JAV režisierė JoAnne Akalaitis. Įtakingas dramos teoretikas Martinas Esslinas Balkoną pavadino vienu iš mūsų laikų šedevrų. Apie Balkoną rašė ir aukštai šią pjesę vertino filosofas Jean Paul Sartre’as, psichoanalitikas Jacques Lacanas. Apie Genet Balkoną parašytos įvairios mokslinės studijos, kuriose ši pjesė vertinama kaip vienas kertinių XX a. modernaus teatro kūrinių.

Pasak Lacascade, šiame darbe norisi išryškinti paralelę tarp teatro, kaip simuliakro, ritualo ir išorinio pasaulio tikrovės. Režisierius atkreipia dėmesį, kad Genet, pasitelkdamas prostituciją, brėžia paralelę tarp politinės galios ir visuomenės. Mat galiausiai šio viešnamio valdytoja tampa šalies karaliene. Ir trečias Lacascade dominantis dalykas – tai sukilimas, kurį juntame, kuris šurmuliuoja už langų, – jis kyla. Su sukilimu susijusi bendra nesaugumo, prastų sąlygų, neužtikrintumo dėl ateities atmosfera. Maištas prieš valdžią, kurį matome Europoje.

Spektaklis Balkonas apims skirtingas Jaunimo teatro erdves. Jo kūrėjai žada intriguojančią kelionę po teatrą, kaip mažą visuomenės modelį, kvestionuojantį įsivaizdavimus apie gyvenimo teatrą ir scenos tiesą. Vaidmenis kuria skirtingų kartų Jaunimo teatro ir kitų teatrų aktoriai: Kristina Andrejauskaitė, Matas Dirginčius, Dainius Gavenonis, Giedrė Giedraitytė, Motiejus Ivanauskas, Emilija Jaujininkaitė, Ina Kartašova, Karolis Kasperavičius, Danutė Kuodytė, Martynas Nedzinskas, Kamilė Petruškevičiūtė, Arūnas Sakalauskas, Gediminas Storpirštis, Simonas Storpirštis, Dovilė Šilkaitytė, Adelė Šuminskaitė, Monika Vaičiulytė,  Benita Vasauskaitė, Tauras Čižas.

Lietuvoje Jean’o Genet Balkonas statomas pirmą kartą. Pjesę į lietuvių kalbą išvertė Dainius Gintalas.