PAGALVINIS
Martin McDonagh

PAGALVINIS

Režisierius: Jonas Vaitkus
Trukmė: 3 val. 10 min.Iš anglų kalbos vertė Aistė Ptakauskaitė

Dailininkė – Eglė Richter
Kompozitorė - Jurgita Mieželytė

Premjera –  2006 sausio 27 d.

Vaidina:

Vidas Petkevičius
Sergejus Ivanovas
Aleksas Kazanavičius
Arnoldas Jalianiauskas
Remigijus Bilinskas
Dovilė Šilkaitytė
Saulius Sipaitis
Dalia Morozovaitė

Tarp Lietuvos ir Airijos visada buvo ypatingas santykis. Mus sieja ne tik politiniai ar socialiniai ryšiai, bet ir savitas dvasinis panašumas. Gal todėl vienos įdomiausių ir aktualiausių pasaulinio garso airių dramaturgo Martino McDonagho pjesės pastatymas Lietuvos teatre, gali tapti tikra airiškų herojų, airiškų realijų ir idėjų antpuoliu.2003 metais parašytas „Pagalvinis“ iki šiol laikoma viena iš jo kūrybinių viršūnių. Pirmasis pjesės pastatymas įvyko tais pačiais metais Nacionaliniame teatre Londone, 2005 metais įvyko pjesės premjera Amerikoje, Booth teatre Niujorke. 2004 metais „Pagalvinis“ laimėjo prestižinius Olivier ir Evening Standard apdovanojimus. Tai vienintelė Martino McDonagho pjesė, kurioje veiksmas vyksta ne Airijoje. Dramaturgas veiksmo vietą perkėlė arčiau Rytų, į kalėjimo kamerą, kuri tūno išgalvotoje totalitarinėje valstybėje, šiek tiek primenančioje žydų getus Lenkijoje. Čia, žiaurios diktatūros, tvyrančios už kalėjimo kameros sienų, fone, atsitinka neįtikėtina istorija. Jauną rašytoją Katurjaną (aktorius Sergejus Ivanovas) suima policija, jis mano, kad yra baudžiamas už kitokį mąstymą ir nuoširdžiai nesupranta, kodėl yra tardomas – juk jis tik rašo pasakas apie kerštą už nekaltų vaikučių ašaras ir jas kaip pamokamas istorijas pasakoja savo nepilnaverčiam broliui Michailui (Arnoldas Jalianiauskas). Pasirodo, kažkas mieste preciziškai praktikoje realizuoja kruvinas rašytojo fantazijas, atkuria ištisus niūrių, gotikinių, panašių į košmariškus sapnus pasakų siužetus. Kameroje įvyksta rašytojo akistata su dviem tvarkos sargais. Policininkai Tupolskis (aktorius Vidas Petkevičius) ir Arijelis (aktorius Aleksas Kazanavičius) yra tikri smurto virtuozai. Šių personažų rankomis dramaturgas išmeta savo firminį kozirį – beprasmišką, nužmogintą prievartą. Visą tiesą žiūrovai sužino tik pabaigoje, prieš tai atsisveikinę su visa serija iliuzijų.


Atrodo, viskas paprasta. „Pagalvinis“ – spektaklis apie atsakomybę už savo poelgius, apie pavojingą menininko fantazijos jėgą, kuri ne tik kuria, bet ir griauna, naikina. Bet neveltui dramaturgas yra tituluojamas didžiuoju paradokso meistru – savo „Pagalvinyje“ jis iškelia globalius dievoieškos klausimus. Ir sugriauna mitą apie tai, kad šiame gyvenime galima būti atsakingu už ką nors, nes rūpestis žmogumi – Dievo prioritetas. Ir niekieno kito. Būtent užuojauta ir rūpestis priveda pagrindinį herojų Katurjaną iki visiško jo idėjų kracho.

_______________________________________________________________________


Apie dramaturgą Martiną MacDonaghą


Neatsitiktinai visame pasaulyje žymus dramaturgas yra vadinamas šiuolaikinio teatro stebuklu. Šešiolikos metų metęs mokyklą jis praleido penkerius metus rašydamas scenarijus radijui ir kolekcionuodamas neigiamus atsakymus, kol galiausiai du scenarijus nupirko Australijos radijo stotis. Jis užtruko tik aštuonias dienas rašydamas savo pirmąją pjesę „Lineino grožio karalienė“(1996). Kai ši pjesė buvo pastatyta Londone, jis buvo dvidešimt septynerių metų dramaturgas, kurio keturios naujausios pjesės drebino garsiausias Anglijos teatro scenas. Visų tuo metu rašytų pjesių veiksmas vyksta Airijos vakaruose, kur jis praleisdavo kiekvieną vasarą, bet niekada nėra gyvenęs nuolat. Įdomu tai, kad jie su broliu gimė ir užaugo Londone, tik jų tėvai paliko juos bręsti Londono džiunglėse sugrįždami gyventi į gimtąją Airiją. Vasarodamas pas tėvus Galway, Airijoje Martinas McDonaghas susidomėjo specifiniu Vakarų Airijos dialektu, kurio kalbine raiška vėliau sėkmingai pasinaudojo savo kūryboje. Jo pjesėse esama ironiška šiurkštaus kaimiško dialekto, pirmykščio simbolizmo ir juodojo humoro kombinacija, tapo tikru McDonagho pjesių sėkmės pasaulio teatruose garantu. Didžiausią įtaką Martino McDonagho kūrybai padarė jau minėto Džono Synge‘o, Haroldo Pinterio kūryba bei Britų televizijos komedijos. Kritikų įsitikinimu, dramaturgas veikiamas ir Davido Lynch‘o, Martino Scorsezes, Terencio Malick‘o bei Quentino Tarantino kinematografijos šedevrų.

Galerija:

« Grįžti į sąrašą

Komentarai

Reviews 1 - 10 iš 19
« | ‹ | 1 2 |  | »
Sigita, 2014-11-07 13:13:03
Manau, kad tai vienas iš geriausių šiuo metu Jaunimo teatre rodomų spektaklių, jo tikrai ilgai nepamiršiu.
Giedrė, 2014-11-01 12:43:14
Vienas geriausiu mano matytu spektakliu. Labai patiko :)
Vaiva, 2014-10-27 14:49:16
labai patiko:) nuostabūs aktoriai. Paliko gerą įspūdį, kuris, manau, ilgai neišdils. Būkime žali paršeliai!!!!
Boldrikas, 2014-10-27 14:47:19
Labai patiko. Vaidyba tobula.
Sužavėta Pagalvinio, 2014-10-26 22:43:33
Visiems kurie ruošiasi pamatyti šį spektaklį - rekomenduoju. Keiksmai, pripažįstu, blaškė, tačiau spektakliui įsibėgėjus supranti, kad galbūt režisierius po keiksmų šydu stengėsi pataplinti kasdienišką paviršutiniškumą, tarsi pastūmėdamas pažvelgti į kažką daugiau. Tarsi skatindamas suvokti, kad keiksmai nėra viskas ką jis tau paruošė.

Spektaklis užpildantis ir skatinantis mąstyti ne tik jo metu, bet ir jam pasibaigus. Prasmingo žiūrėjimo ;)
ieva, 2013-12-08 22:52:51
šitą spektaklį mačiau prieš, ko gero, gerus keturis metus, bet iki šiol prisimenu jį kaip vieną geriausių matytų spektaklių. tikrai verta pamatyti, bet tikrai ne vaikams.
žiūrovė, 2013-10-31 08:58:20
Spektaklis stiprus, bet keiksmai nepateisinami.
Rimas, 2013-03-21 17:04:19
Tikras emocijų užtaisas :) bet tikrai ne vaikams
Neba, 2013-03-20 17:08:37
Na ir kokia prasmė dabar eiti į spektaklį, kai šituo kvailu aprašymu atskleista visa fabula, net ir atomazga?
Živilė, 2013-03-02 10:31:44
Nuostabus tiek režisieriaus, tiek aktorių darbas. Kupinas įtampos, išgyvenimų, kelia daug klausimų apie moralę, apie skirtumą tarp buvimo teisingu sau ir teisingu kitiems... Tikrai sukrečiantis kūrinys, po kurio dar gerą savaitę mintyse nenustoja kirbėti klausimai.
Reviews 1 - 10 iš 19
« | ‹ | 1 2 |  | »
Jūsų vardas:
Spam bot apsauga (CAPTCHA):
Spam bot apsauga (CAPTCHA)
CAPTCHA paveiksliuko simboliai:
InformacijaArklių g. 5, LT-01305 Vilnius 

Kasa dirba

Pirmadienis - išeiginė diena

An. - Sk. 11.00-14.00  14.30-18.00

Tel.:   8 5 2616126

Perkant bilietus internetu nuolaidos netaikomos. 

Balandžio mėn. moksleiviams, studentams, senjorams , žmonėms su negalia ir ITIC/ISIC  pažymėjimų  turėtojams taikomos  į spektaklius 

50% nuolaida: "Pabaigos pradžia", " Vyšnių sodas"

 20% nuolaida: "Skrydis virš gegutės lizdo", "Triukšmas už kulisų"

Kito mėnesio repertuaras paskelbiamas einamojo mėnesio 20 d. 11 val.

rezervuoti bilietus >>

pirkti bilietus internetu >>  


informacija žiūrovams >>