Naujienos

Eimuntas Nekrošius grįžta į savo jaunystės teatrą

2017. 11. 06.

Fotografijos autorius Dmitrijus Matvejevas

 
 
Jaunimo teatras ruošiasi neeilinei premjerai. Į savo jaunystės teatrą grįžta režisierius Eimuntas Nekrošius! Jo naujas spektaklis - „Cinkas“ pagal baltarusių rašytojos Nobelio premijos laureatės Svetlanos Aleksijevič knygas.
 

1986-aisiais įvyko Černobylio atominės elektrinės avarija, tapusi didžiausia XX antros pusės žmonijos katastrofa. 1989-ųjų pradžioje Sovietų pralaimėjimu baigėsi dešimtmetį trukęs karas Afganistane, nusinešęs dešimtis tūkstančių karių ir šimtus tūkstančių civilių gyvybių. Žlunganti valstybė iš paskutiniųjų slėpė ne tik abiejų tragedijų statistiką, bet ir tiesą apie karo ir radiacijos sugriautus tūkstančius gyvenimų.

Po 26-erių metų pertraukos Eimuntas Nekrošius sugrįžta į Jaunimo teatrą su spektakliu, pasakojančiu apie tai, kas įvyko prieš tuos tris dešimtmečius. Apie epochą, kuri nugrimzdo į nebūtį, bet jos padarinius jaučiame ir šiandien. Daugybė suluošintų likimų, nublokštų į naujo gyvenimo pakraščius. Išvaikščiojęs pasaulinės literatūros viršukalnes, Nekrošius susitelkia į eilinių žmonių likimus. Ir žvelgia į praėjusią epochą iš dabarties perspektyvos.

„Yra dvi situacijos, kai žmogus pakyla virš gyvenimo kasdienybės, ir atsiveria jo esmė: kai jis įsimylėjęs ir kai nujaučia artėjančią mirtį. Tada žmogus egzistuoja ant savo galimybių ribos“, – sako rašytoja Svetlana Aleksijevič. Jos knygų pasaulis sudėliotas „iš tūkstančių balsų, likimų, mūsų buities ir būties fragmentų“, kurie liudija ne istorinių faktų, bet jausmų tiesas. Ir epochos pabaigą, jos agoniją.  

Nekrošiaus dialogas su Aleksijevič kitoks negu buvo su Čechovu, Shakespeare’u, Goethe, Dante, Adomu Mickevičium. Aleksijevič knygose veikia ne personažai, o tikri žmonės. Galima sakyti, – tai dokumentika. Bet taip nėra. Per dokumentinius interviu Aleksijevič atveria žmogų, „pakilusį virš gyvenimo kasdienybės”. Kaip jai tai pavyko? Ir kokia kaina?

Nekrošiaus spektaklio „Cinkas“ centre – pati Svetlana Aleksijevič. Tiksliau – rašytojos gyvenimo kelionė, prasidėjusi nuo vaikystės svajonės ir atvedusi ją į profesinės šlovės viršūnę. Tai – vienišo kūrėjo kelionė per savo laikmetį siekiant atverti laikui nepavaldžią žmogaus esmę, slypinčią už dokumentinės tikrovės. Išminuoti žmogų, kaip minų lauką...

Spektaklį „Cinkas“ Jaunimo teatras pristato kartu su teatru „Meno fortas“. Vaidmenis kuria aktoriai Aldona Bendoriūtė, Simonas Dovidauskas, Sergejus Ivanovas, Adomas Juška, Ieva Kaniušaitė, Dalia Morozovaitė, Milda Noreikaitė, Aušra Pukelytė, Vygantas Vadeiša, Vaidas Vilius. Kompozitorius - Algirdas Martinaitis, scenografijos dailininkas - Marius Nekrošius, kostiumų dailininkė - Nadežda Gultiajeva.  

Spektaklio „Cinkas“ premjera - lapkričio 29 ir 30 dienomis.