Paweł Demirski

NESISTEBĖK, JEI KAS NORS ATEIS PADEGTI TAVO NAMŲ

Režisierius: Agnius Jankevičius
Trukmė: 2 val.

Scenografė ir kostiumų dailininkė: Laura Luišaitytė
Kompozitorius: Jonas Sakalauskas

Premjera 2013 m. lapkričio 8 d.

Vaidina:
Agnė Ramanauskaitė, Aušra Pukelytė, Dovilė Šilkaitytė, Sergejus Ivanovas, Simonas Storpirštis, Ignas Ciplijauskas, Aleksas Kazanavičius, Giedrius Arbačiauskas, Lukas Petrauskas.

VIDEO pristatymasBilietų pirkimas - pasirinkite datą:

2017-10-20 - 18:00
2017-12-09 - 18:00

Aprašymas

Dramaturgas Pavelas Demirskis yra aktyvus visuomenės interesų gynėjas ir politikų kritikas. Jis garsėja tuo, jog „nelaiko liežuvio už dantų“  ir savo kūriniuose drąsiai leidžiasi į sudėtingiausias socialines ir kultūrines diskusijas.    

Pjesėje „Nesistebėk, jei kas nors ateis padegti tavo namų“ pasakojama istorija apie jauną moterį, atsidūrusią sudėtingoje situacijoje. Fabriko teritorijoje, įvykus avarijai žūsta jos vyras, tačiau niekas iš darbuotojų  nesiteikia atskleisti šio incidento aplinkybių. Gamyklos vadovai pasamdo advokatę, kurios vienintelis tikslas – užčiaupti merginą ir ramiai užglaistyti nemalonų įvykį. Moteris atsisako jai pasiūlytos piniginės kompensacijos ir slapta patenka į vyro darbovietę, norėdama pati užfiksuoti įtariamus pažeidimus ir iškelti į viešumą pasibaisėtinas darbo sąlygas. Sekant šią beveik detektyvinę istoriją iškyla vis nauji klausimai: kur yra žmogaus išnaudojimo ribos? Ar į sistemos pančius pakliuvęs asmuo yra visiškai bejėgis? Kaip keičiasi žmonių vertybės vis labiau svetimėjančioje visuomenėje ir ką gali padaryti vienas žmogus - labai daug ar absoliučiai nieko? 

Režisierius A. Jankevičius, režisuodamas šią pjesę Jaunimo teatre kalbėjo: „Mane asmeniškai jau kurį laiką kaip žmogų, kaip pilietį erzina ir gana skeptiškai nuteikia pseudodemokratinis, pseudoliberalus kapitalistinis pasaulis. Tampa aišku, kad rinkos ekonomikoje laisvės nėra. Dabar mes privalome viską aplinkui toleruoti ir kuo daugiau toleruojame, tuo labiau atsisakome veikti“.

Teatre tokiai temai reikėjo ypatingo sceninio sprendimo. „Aš siekiu, kad spektaklis mirgėtų įvairiomis nuotaikomis, atvira forma ir kad jame netrūktų juodo humoro, – sako A. Jankevičius. – Svarbus spektaklio elementas yra muzika, kuri yra gyvai atliekama scenoje spektaklio kompozitoriaus, dainininko Jono Sakalausko.“

P. Demirskis (g. 1979 m.) – radikalių pažiūrų lenkų rašytojas anarchistas, erzinantis šalies politikus provokuojančiomis tezėmis apie laisvosios rinkos ekonomikos spragas bei iškreiptus valdžios ir piliečių santykius modernioje visuomenėje. Jo kūrinių temos – tai  probleminiai socialiniai reiškiniai, susiję su jaunimo nedarbu, emigracija, korupcija, pasaulyje vykstančiais karais. Maištaujančiam menininkui teatro scena – tai politinių debatų vieta. Dramaturgo argumentai yra kasdienio gyvenimo faktai, liudijantys apie niūrią eilinio piliečio padėtį kovoje su nykstančiu humanizmu demokratinėje valstybėje. P. Demirskis yra įsitikinęs, jog teatro pareiga – dalyvauti viešose diskusijose. 

Įdomus faktas, jog P. Demirskis pjesę rašė remdamasis tikrais faktais. Pati situacija, ir net gi tam tikri dialogai, yra išsamaus, paties autorius atlikto tyrimo rezultatas. 2005 m. Lodzėje įvyko nelaimė – italų kompanijos šaldytuvų fabrike hidraulinio preso prispaustas žuvo 21 metų darbininkas. Kelias savaites žiniasklaidoje mirgėjo straipsniai, atskleidžiantys vis naujas detales ne tik apie įvykį, bet ir apie vadovų savivalę bei nesiskaitymą su savo darbuotojais. Dramaturgas atliko milžinišką darbą: stebėjo visą kompanijos veiksmų eigą, analizavo žiniasklaidoje pasirodžiusius straipsnius ir asmeniškai bendravo su fabriko darbuotojais bei vaikino artimaisiais. Galų gale, remdamasis tikrais faktais, parašė dramą ir pavadino ją „Nesistebėk, jei kas nors ateis padegti tavo namų“ – lyg grasinimą tų, kurie jau prarado viltį, kad kas nors jų šalyje gali pasikeisti. Galerija