William Shakespeare

LEDI MAKBET

Režisierius: Algirdas Latėnas
Trukmė: 3 val. 20 min.

Iš anglų k. vertė: Aleksys Churginas
Scenografas: Gintaras Makarevičius
Kostiumų dailininkė: Sandra Straukaitė
Judesio kompozicijos autorius: Arnoldas Jalianiauskas

Premjera 2011 m. balandžio 29 d. 

Vaidina:
Viktorija Kuodytė, Sergejus Ivanovas, Saulius Sipaitis, Simonas Storpirštis, Giedrius Arbačiauskas, Gediminas Storpirštis, Ignas Ciplijauskas, Nerijus Gadliauskas, Vytautas Taukinaitis, Karolis Butvidas, Jonė Dambrauskaitė, Šarūnas Datenis, Giedrė Giedraitytė, Dalia Morozovaitė, Imantas Precas, Dainius Tarutis.Aprašymas

Režisierius Algirdas Latėnas pateikė dar vieną žymios tragedijos interpretaciją, kuri turėtų sudominti ne tik klasikos kūrinių mėgėjus. Tai ne pirmas kartas, kai A. Latėnas imasi Williamo Shakespeare'o kūrinių pastatymų: spektakliai Jaunimo teatre („Ričardas III“, 2002), Maskvos teatre „Luna“ („Ričardas III“, 2004) bei Klaipėdos dramos teatre („Karalius Lyras“, 2006) atskleidžia nepaprastą režisieriaus domėjimąsi Shakespeare‘o tragedijose gvildenamomis temomis.

Makbetas – ambicingas Škotijos kariuomenės vadas, kuriam trys miško raganos išpranašauja karaliaus sostą. Suviliotas minties apie galimą valdžią ir pakurstytas žmonos Ledi Makbet, jis nužudo Škotijos karalių Dunkaną ir užima jo vietą. Vietoj pasitenkinimo, kruvinas poelgis išprovokuoja vidinių prieštaravimų agoniją. Vienas nusikaltimas pastūmėja kitą, ir Makbetas, kamuojamas sąžinės graužaties bei nuolatinės baimės, pasimeta tarp savasties ir išorinių jėgų įtakos. 

Makbeto vaidmenį atlieka 2010 metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas Sergejus Ivanovas. Retai kada šio vaidmens imasi jaunas aktorius – tai nepaprastai sudėtingas, reikalaujantis ne tik talento, bet ir vidinio svorio bei sceninės patirties vaidmuo, todėl Makbetas neabejotinai tapo iššūkiu jaunajam artistui. Ledi Makbet vaidmeniui sukurti režisierius pasikvietė Viktoriją Kuodytę, taip pat daugybės apdovanojimų laureatę, vieną lyderiaujančių aktorių Lietuvos teatre.

Spektaklis įsimena kaip vienumos, dermės ir darnos – visų kūrybos komponentų atžvilgiu – kupinas scenos kūrinys. O tarp labiausiai atmintyje išliekančių draminių akimirkų yra šios: Makbetas, skaitantis sonetą iš suvyniojimui skirto popieriaus; Ledi Makbet dvasinės ligos kulminacija, jos mirtis, suvyniotas jos kūnas; Makdufo tragiškoji scena – po skaudžios žinios, jo pasiryžimas ginti tėvynę ir jos garbę;

Koks likimas ištinka, paklusus virvėms, šmėkloms – visai tamsiajai pasąmoninei galiai, – būtent ir parodo makbetiškoji pora šiame spektaklyje.

Daug tiesų, atradimų, suvokimų, nustebimų pateikia žiūrovui režisierius Algirdas Latėnas spektaklyje „Ledi Makbet“. Vaizdais, metaforomis, scenine plastika, šekspyriškuoju tekstu. Ir žiūrovas aiškiai mato: Šekspyro ,,Makbetas“, pasirodęs 1605 ar 1606 metais, kalba ir apie mus, mums – XXI amžiaus žmonėms. Perspėja, parodo, prašo. Kviečia praregėti tiesai.

Margarita Lužytė „Susitkimas Šekspyru“, bernardinai.lt Galerija