William Shakespeare

LEDI MAKBET

Režisierius: Algirdas Latėnas
Trukmė: 3 val. 20 min.

Iš anglų k. vertė Aleksys Churginas
Scenografas – Gintaras Makarevičius
Kostiumų dailininkė – Sandra Straukaitė
Judesio kompozicija – Arnoldo Jalianiausko

Premjera 2011 m. balandžio 29 d. 

Vaidina:

Viktorija Kuodytė, Sergejus Ivanovas, Saulius Sipaitis, Simonas Storpirštis, Giedrius Arbačiauskas, Gediminas Storpirštis, Ignas Ciplijauskas, Nerijus Gadliauskas, Vytautas Taukinaitis, Karolis Butvidas, Jonė Dambrauskaitė, Šarūnas Datenis, Giedrė Giedraitytė, Dalia Morozovaitė, Imantas Precas, Dainius Tarutis.Aprašymas

Jaunimo teatro vadovas, aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas pateikė dar vieną žymios tragedijos interpretaciją, kuri turėtų sudominti ne tik klasikos kūrinių mėgėjus. Tai ne pirmas kartas, kai Algirdas Latėnas imasi Williamo Shakespeare'o kūrinių pastatymų: spektakliai Jaunimo teatre („Ričardas III“, 2002), Maskvos teatre „Luna“ („Ričardas III“, 2004) bei Klaipėdos dramos teatre („Karalius Lyras“, 2006) atskleidžia nepaprastą režisieriaus domėjimąsi Shakespeare‘o tragedijose gvildenamomis temomis.

„Makbetas“ – pati trumpiausia tragedija, manoma, parašyta 1606 m. Tai viena iš nedaugelio W. Shakespeare‘o pjesių, tokių kaip „Otelas“ ar „Ričardas III“, kurioje pagrindinis herojus įvykdo žmogžudystę. Makbetas – ambicingas Škotijos kariuomenės vadas, kuriam trys miško raganos išpranašauja karaliaus sostą. Makbetas, suviliotas minties apie galimą valdžią ir pakurstytas savo žmonos Ledi Makbet, nužudo Škotijos karalių ir užima jo vietą. Tačiau tai neatneša jam vidinės ramybės. Atvirkščiai, vienas nusikaltimas pastūmėja kitą, ir Makbetas, kamuojamas sąžinės graužaties bei nuolatinės baimės, pasimeta tarp savasties ir tironiškumo.

Sudėtingą Makbeto vaidmenį atlieka 2010 metais „Auksiniu scenos kryžiumi“ įvertintas Sergejus Ivanovas. Šis aktorius žiūrovams gerai pažįstamas iš Jaunimo teatro spektaklių, tokių kaip „Pagalvinis“, „Šmėklos“, „Triukšmas už kulisų“ ir kt. Retai kada šio vaidmens imasi jaunas aktorius – tai nepaprastai sudėtingas, reikalaujantis ne tik talento, bet ir vidinio svorio bei sceninės patirties vaidmuo, todėl Makbetas neabejotinai tapo iššūkiu jaunajam artistui. Klastingos Ledi Makbet vaidmeniui sukurti režisierius pasikvietė Viktoriją Kuodytę, taip pat daugybės apdovanojimų laureatę, vieną lyderiaujančių aktorių Lietuvos teatre.

Spektaklis įsimena kaip vienumos, dermės ir darnos – visų kūrybos komponentų atžvilgiu – kupinas scenos kūrinys. O tarp labiausiai atmintyje išliekančių draminių akimirkų yra šios: Makbetas, skaitantis sonetą iš suvyniojimui skirto popieriaus; Ledi Makbet dvasinės ligos kulminacija, jos mirtis, suvyniotas jos kūnas; Makdufo tragiškoji scena – po skaudžios žinios, jo pasiryžimas ginti tėvynę ir jos garbę;

Koks likimas ištinka, paklusus virvėms, šmėkloms – visai tamsiajai pasąmoninei galiai, – būtent ir parodo makbetiškoji pora šiame spektaklyje.

Daug tiesų, atradimų, suvokimų, nustebimų pateikia žiūrovui režisierius Algirdas Latėnas spektaklyje „Ledi Makbet“. Vaizdais, metaforomis, scenine plastika, šekspyriškuoju tekstu. Ir žiūrovas aiškiai mato: Šekspyro ,,Makbetas“, pasirodęs 1605 ar 1606 metais, kalba ir apie mus, mums – XXI amžiaus žmonėms. Perspėja, parodo, prašo. Kviečia praregėti tiesai.

Margarita Lužytė „Susitkimas Šekspyru“, bernardinai.lt Galerija